Pard NV 008
Denna vara finns att köpa för de som har tillstånd för klass 4 laser
Vid köp, kontakta oss och maila in ditt tillstånd
Enligt SSM så står det följande
- Lasrar i laserklass 4 kan skada ögon och hud. Det gäller även om du tittar på laserstrålningen när den framträder som en ljusfläck på en matt yta. Dessa lasrar kan vara brandfarliga.
- Det krävs tillstånd från Strålsäkerhetsmyndigheten för att använda lasrar i denna laserklass för underhållning, konst och reklam, eller om användningen ger bestrålning av allmän plats eller luftrummet.
Ett Digitalt mörkersikte från PARD. Detta sikte har en förstoring på 6.5/12x.
Huset är gjort av aluminium med en mattsvart finish. Enheten är liten (162 * 54 * 68.5mm) samt att vikten på siktet är ca 520g med batteriet installerat.
Siktet har inbyggt Wi-FI samt inspelning. Man sätter i ett Micro SD-kort i siktet så lagras filerna på det.
Man kan välja färg på korset, de finns i gult samt rött samt olika utformningar man kan även välja att inte ha något kors alls.
Kikarsiktet har ett dagläge vilket gör att man får färgdisplay och när natten är ett faktum slår man om till nattläge. !!OBSERVERA att man endast får jaga vildsvin med detta sikte!! . Den synliga IR-lampan som sitter på siktet har en våglängd på 850 Nm. Det sitter en liten Weaver-skena på siktets båda sidor som man kan använda för att fästa extra IR-lampa.
Batteriet som används i enheten är ett 18650 och hur länge det varar beror på kapaciteten på batteriet.
Medföljande fäste är till för montering på Weaver/ Picatinny skena.
Rekommenderad upp till kaliber .308 enligt instruktionsboken
Två års garanti.
Model | NV 008 |
Battery | 18650 x1 |
Dimensions | 162x55x68.5 |
Magnification | 6.5x/12X |
IR wavelength | 850nm |
IR power | 5W |
Storage type | TF card |
Battery life | 8h |
Voltage | 3.7v |
Focusing | 3m |
Inf Transmission | WIFI |
Video Res | 1920x1080 |
Weight | 435g |
IR distance | 200m |
Screen Res | 800x600 |
Frame rate | 30fps |
Output | AVI |